Twoja kwiaciarnia internetowa

Móc pochwalić się samodzielnie wyhodowanym storczykiem dumnie zdobiącym parapet – to marzenie niemal wszystkich entuzjastów. Jednak mało kto decyduje się na ich uprawę w zaciszu własnego domu, gdyż panuje przeświadczenie, że storczyk jako kwiat dość egzotyczny, wymaga bardzo profesjonalnego podejścia. W dzisiejszym mini-poradniku znajdziecie przystępne wskazówki, dzięki których przestrzeganiu uprawa storczyków nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic. storczyk-1

Wybór podłoża dla storczyka

Akcję „uprawa storczyków” proponujemy zacząć od wyboru podłoża, w którym nasze storczyki będą rosnąć.  Kluczowe dla ich prawidłowego wzrostu jest to, aby podłoże składało się z torfu, kory, mchu, węgla drzewnego lub liści buku. Proporcje powyższych komponentów to bardzo indywidualna sprawa uzależniona od gatunku storczyka. Pamiętajmy więc, że to gatunek rośliny determinuje rodzaj podłoża a nie odwrotnie. W kwestii szczegółowego dopasowania warto zwrócić się po opinię do florysty, na przykład w lokalnej kwiaciarni Euroflorist.

Idealny pojemnik na uprawę storczyka

Najbardziej odpowiednim pojemnikiem do uprawy storczyka będzie niewielkich rozmiarów doniczka. Taka doniczka powinna być także niezbyt głęboka, gdyż kwiaty te należy sadzić bardzo płytko. Aby pojemnik spełniał swoje działanie koniecznie jest zadbanie o jej odpowiedni drenaż. W tej roli dobrze sprawdzi się żwir, który powinien stanowić obowiązkowy element podłoża. Podczas uprawy storczyka musimy pamiętać o tym, że bardzo nie lubią one zbyt wilgotnego podłoża. Dlatego tak ważne jest to, aby pojemnik, na który się zdecydujemy posiadał otwory, umożliwiające wypływanie nadmiaru wody.

Przycinanie storczyka

W przypadku storczyków jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest ich przycinanie. Powinno ono towarzyszyć przesadzaniu rośliny. Warto wtedy uważniej przyjrzeć się korzeniom rośliny i te, które wyglądają na martwe, usunąć. Bardzo prosto je rozpoznamy -  są miękkie i puste w środku.

Zobacz także: http://www.twojekwiaty.pl/blog/storczyki-porady-dotyczace-pielegnacji-podlewania-uprawy/

Najczęściej popełniane błędy

Powyżej mogliście przeczytać o warunkach skutecznej uprawy storczyków. Dla bardziej dociekliwych przedstawiamy jeszcze kilka najczęstszych błędów w uprawie i hodowli storczyków. Przeczytajcie uważnie!

storczyk-4

  •  nie sadźmy rośliny głęboko w ziemi
  • nie ustawiajmy storczyków w bardzo    nasłonecznionym miejscu
  • unikajmy nadmiernego podlewania i zraszania
  • niech nie przestraszy nas przesuszone podłoże storczyków

Właściwa uprawa storczyków to działanie wymagające od nas systematycznych działań. Czasem na efekty będzie trzeba poczekać dłuższy okres czasu, ale gwarantujemy, że przestrzegając wszystkich przytoczonych powyżej porad, w końcu nadejdzie dzień, w którym storczyki odwdzięczą się nam bujnymi kwiatami w najpiękniejszych kolorach.

Przeczytaj inne artykuły:

Storczyki: uprawa tych pięknych kwiatów 4.00/5 (80.00%) 14 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>